Nový občanský zákoník nahradí formu z roku 1964, připravoval se více než 10 let a rozšíří se ze současných 700 paragrafů až na neuvěřitelných 3081 paragrafů.
Zákoník je rozdělen do 5 kategorií:
1) Obecná část vymezuje pojmy, se kterými zákoník pracuje
2) Rodinné právo
3) Absolutní majetková práva: definice vlastnictví, práv k cizím věcem a řeší problematiku dědění
4) Relativní majetková práva: nejrozšířenější část, zahrnuje různé druhy smluv a závazky z delikátního jednání
5) Ustanovení společná, přechodná a závěrečná
Nabude sice platnosti až od 1. ledna 2014, nicméně už teď mám pro Vás informace o několika radikálních změnách, které proběhnou v oblasti nemovitostí:
- Stavba se stane součástí pozemku- pokud bude identický majitel pozemku i budovy na něm stojící, dojde ke sloučení a stavba se stane součástí pozemku přímo ze zákona. Veškeré transakce tedy může majitel provádět už jen s pozemkem, bez specifikace, co vše na něm stojí...
- Právo stavby- jde o právo, které umožňuje osobě, jež není majitelem pozemku, mít stavbu. Je sice dědičné, ale má platnost je 99 let.
- Stavba na cizím pozemku- jak se píše v prvním bodu, budova na pozemku se stává jeho součástí. Co když ale postaví někdo nemovitost na pozemku, který není jeho majetkem? Majitel pozemku, který o zřizování stavby věděl a bez prodlení ji nezakázal, pak musí zaplatit veškeré náklady spojené se stavbou osobě, která jej - teď pozor- "v dobré víře" postavila (jednání v přesvědčení o oprávněnosti tohoto činu), nebo naopak prodat pozemek za běžnou cenu této osobě. Pokud se tato skutečnost neprokáže, soud může navrhnout odstranění budovy na náklady toho, kdo stavbu zřídil.
- Předkupní právo- tam, kde neexistuje jednota vlastnictví pozemku a budovy, která na něm stojí, mají oba majitelé navzájem na tyto nemovitosti předkupní právo. Pokud majitel nedá na vědomí že nemovitost prodává a prodá ho třetí osobě, může tato osoba o nově nabytý majetek přijít.
- Opuštěná nemovitost připadne státu- doposud to bylo tak, že pokud se majitel o svou nemovitost nestaral více jak 10 let, propadla tato nemovitost obci. Od platnosti nového zákoníku tato nemovitost připadne státu.
- Část stavby zasahující na cizí pozemek- pokud se zjistí, že malá část stavby na vlastním pozemku zasahuje díky špatnému zaměření na pozemek sousedův, stane se tato část pozemku vlastnictvím zřizovatele stavby. Vlastníkovi ale musí být vyplacena obvyklá cena za nabytý pozemek.
- Předkupní právo spoluvlastníků- nově bude toto předkupní právo ohraničeno a zanikne uplynutím 1 roku.
- Smlouva o nájmu- nájemní vztahy budou upraveny spíše ve prospěch nájemníka! Nově nebude například umožněno ujednání pokuty při nedodržení podmínek nájmu.
- Převod majetku od nevlastníka- pokud se na katastru stane chyba a jako vlastní nemovitosti bude napsána jiná osoba, musí se skutečný vlastník do 3 let o svou nemovitost přihlásit, jinak touto dobou uplyne promlčecí lhůta a majetek zůstane špatně evidovanému vlastníkovi provždy.
(informace jsou čerpány z realitního magazínu pro náročné- reality Čechy)
Můj názor k těmto změnám:
Část stavby zasahující na cizí pozemek- dle mě dobrá zpráva. Zbytečnému protahování k dostavení či kolaudaci nemovitosti, kvůli "5 cm" je konečně konec. Většinou jde jen o nazlobeného souseda, který o zásahu na svůj pozemek celou dobu věděl, nová stavba vedle něj mu nebyla po chuti a tak si chvíli počkal aby pak novým majitelům nemovitosti mohl bydlení pěkně znepříjemnit... řekněte sami...řešili by jste za normálních okolností, že se Vám zahrada zmenšila o pár centimetrů? Člověk který má vše pohromadě shrábne za tento kousek pozemku nějaký peníz "na kafe" a je klid :)
Smlouva o nájmu- naopak tato úprava zákoníku se mi vůbec nelíbí. Propadlé kauci za předčasné ukončení nájmu je teď konec... Jak k tomu ale přijde majitel, kterému to způsobí újmu na zisku? Nestihne tak rychle najít nového nájemníka a byt či dům mu zůstane třeba měsíc, dva, tři,.... jen tak ležet ladem...
Jaké jsou Vaše názory k těmto změnám?
Vaše realitní makléřka Veronika
Žádné komentáře:
Okomentovat